Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yenilikler ile dolu, kendi tarzınızı yansıtan, şık ve sıcak bir mekan için; ”ev dekorasyonu nasıl yapılır?” sorusunun üzerinde duracağız.

Farklı ve güzel bir ev hayalinizi gerçekleştirmek, yaşam alanlarınızda konforu ve şıklığı yakalamak için bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Evinizde Hangi Tarz Dekorasyon İstediğinize Karar Verin

Öncelikle, eviniz için dekorasyon tarzına karar vermeniz ve belirlediğiniz tarz ile alakalı örnekleri incelemek doğru olacaktır.

Bu şekilde ilerleyeceğiniz yolda ne tür mobilyalar almanız ve nasıl bir yerleşim yapmanız gerektiğinin yol haritasını çıkartmış olursunuz.

Fikir vermesi açısından; modern, rustik, iskandinav, akdeniz, eklektik, çağdaş, sahil ve geleneksel tarz dekorasyon örneklerini yazımız devamında inceleyebilirsiniz.

Modern Tarz Ev Dekorasyonu

Modern tarz dekorasyon; ferah bir mekan tasarlamayı ön planda tutup. Rahat, işlevsel mobilyalar kullanmayı ve eşya kalabalığından uzak ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Rustik Tarz Ev Dekorasyonu

Rustik tarz dekorasyon; doğallığın ön planda olduğu, ahşap mobilyalar ve doğal taş malzemeler ile ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

İskandinav tarz dekorasyon; küçük mekanlarda kullanışlı mobilyalar, gri, beyaz renklerin ve aksesuar kullanımının ön planda olduğu ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu

Akdeniz stili dekorasyon; beyaz, mavi ve yeşil renklerin ahşap aksesuarlar ile kullanımının ön planda olduğu sade bir ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Eklektik Tarz Ev Dekorasyonu

Eklektik tarz dekorasyon; kendine özgü tasarım anlayışı ile farklı mobilya ve aksesuarların kullanımının ön planda olduğu ev sahibinin karakterini yansıtan ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Çağdaş Tarz Ev Dekorasyonu

Çağdaş tarz dekorasyon; farklı renkleri birlikte kullanmayı ve alışılmışın dışında ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Sahil Tarzı Ev Dekorasyonu Örnekleri

Sahil tarzı dekorasyonu; mavi, beyaz, bej renkleri, şömineyi, ahşap aksesuarları ve ferah bir ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Geleneksel Tarz Ev Dekorasyonu Örnekleri

Geleneksel tarz dekorasyon; on yıl, yirmi yıl önce popüler olan yer döşemeleri, aile yadigarı elli yıllık bir oturma ve yemek odası takımını, otuz yıl önce sık kullanılan avizeyi ve duvarlarda yıllanmış fotoğrafların olduğu bir ev dekorasyonunu ifade etmektedir.

Evinizin Büyüklüğüne Göre Mobilya Alışverişi Yapın

Dekorasyon tarzını belirledikten sonra sıra mobilya alışverişine geldi. Önce yapmanız gereken evinizdeki odaların ölçülerini bilmek olmalıdır.

Mağazalarda büyük alanlarda sergilenip göze hoş gelen mobilyalar küçük odalarda hiç hoş durmayacaktır.

Ayrıca, evinizin ışık alma durumunu mobilya renk seçiminde göz önünde bulundurmak gerekir. Yeterli ışık alan evlerde renk çok önemli değilken, yeterli ışık almayan evlerde siyah, antrasit, kahverengi gibi koyu renk tonlarından uzak durmak doğru olacaktır.

Farklı Aydınlatma Ürünleri Tercih Edin

Evinizin göze hoş gelmesi için aydınlatmasının yeterli olması gerekmektedir.

Yeterince ışık almayan evlerde ve farklılık isteyenler için lambader, spot, abajur ve led aydınlatma modellerin ana aydınlatma yanında kullanılmalıdır.

Renk Uyumunu Unutmayın

Dekorasyonda renk uyumu kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken bir konudur.

Evinizdeki mobilyalar, halı, perde ve aksesuarların birbirleri ile uyumlu renklerde olmaları gerekir. Tabii ki bu hepsi aynı renk olacak demek değil.

Berjer ile kırlent, halı ile perde, aksesuarlar ile üçlü koltuk, yatak örtüsü ile halı şeklinde odalarınızda renkleri dağıtmanız daha doğru olacaktır.

Aksesuarların Işıltısından Yararlanın

Bir kadın için çanta, erkek için saat ne ise ev içinde aksesuar o demektir. Aksesuar bir evin ışıltısı ve dekorasyonun tamamlayıcı parçasıdır.

Aksesuarlar en zor anınızda, olmadı dediğiniz zamanlarda yardımınıza yetişerek ev dekorasyonuna son noktayı koyarlar.

Aksesuarlar ile her alanda rahatça renk geçişini sağlayabilirsiniz.

Konsolun ve sehpanın üzerini, köşelerde boş kalan alanları tablo, saat, çerçeve, biblolar, canlı çiçekler gibi aksesuarlar ile ışıltılı hale getirebilirsiniz.

Sohbete başla...
Size nasıl yardımcı olabiliriz.